Botoks Nedir?

Botoks Nasıl Çalışır?

Botulinum toksini, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen nörotoksik bir proteindir. Seçici kas denervasyonu, toksinin etkisini tanımlar. Normal koşullar altında bir sinir, kasıp kasılması için kası bir sinyal gönderir. Sinir, kimyasal bir bileşen olan asetilkolin salgılayan nöromüsküler kavşakta kasla buluşur. Asetilkolin salınımı, kas kasılmasına neden olan birkaç kimyasal reaksiyona neden olur. Botulinum toksini, bağlantının kas tarafındaki asetilkolin reseptörlerini bloke ederek çalışır, yani asetilkolin salındığında kasa bağlanmayacağı ve dolayısıyla kasın kasılmayacağı anlamına gelir. Kas, sinir hasarının bir sonucu olmasa da esasen felçlidir.

Botoks ve Kırışıklıklar 

Botoksun kasıldığında kırışmaya neden olan bir kasa enjekte edilmesi kırışıklıkların görünümünü azaltır. Etkiler, yalnızca kas kasıldığında ortaya çıkan dinamik kırışıklıklar için daha belirgindir. Kırışıklıkların yumuşaması ve gevşemesi için sinir uyarılarını bloke ederek kasların kasılmasını gevşetmeye çalışır. Botulinum toksini kırışıklıklardan kurtulmaz, sadece yumuşamasına ve görünümünün azalmasına yardımcı olur. Her prosedürde olduğu gibi, güvenliğiniz ve sonuçlarınız prosedürü uygulayan kişiye bağlıdır. Kaliteli eğitim ve deneyimden gelen beceri, potansiyel olarak olumsuz yan etkilere veya kalıcı sinir hasarına karşı ilk savunma hattınızdır.

Değişimi Ne Zaman Göreceksiniz?

 48 saat içinde Botoks enjeksiyonunun sonuçlarını görmeye başlayabilirsiniz, ancak çoğu hasta için görünür sonuçlar 3 veya 4 gün içinde görünmeye başlar. Kaslarınız gevşediğinde, herhangi bir enjeksiyonun tam etkisini görmek 2 haftaya kadar sürebilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, erken kaz ayakları gibi ince çizgilerle, alında veya burun ile ağız arasındaki derin kırışıklıklar ve kıvrımlardan daha erken sonuçlar fark edilir. Belirli bir zaman çerçevesi yoktur çünkü herkesin yüz yapısı ve cildi biraz farklıdır.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ

HEMEN ARA WhatsApp