Diş Hassasiyeti Nedir ?

Diş ağrısı veya dişin soğuk, sıcak, asitli veya tatlı içeceklere veya yiyeceklere karşı hassasiyeti tüm yaştaki bireylerin en önemli ağız sağlığı problemlerinden biri haline gelmiştir. Diş hassasiyetinize bir çözüm bulmak için yapılacaklar listenizde ilk olarak diş uzmanlarınızla konuşmak olmalıdır, ancak bu arada burada bazı bilgiler verilmektedir.

Diş Hassasiyetine Ne Sebep Olur?

Diş hassasiyeti zamanla gelip gidebilir ve genellikle diş eti hastalığından veya geri çekilmiş diş etlerinden kaynaklanan kök bölgelerinde açıkta kalan dentin neden olur. Dişlerinizin kaplamalarının aksine dişinizin kök bölgesi mineyle değil sement ile korunur. Mine veya sement aşındığında, dişin içindeki sinirler açığa çıkar ve bu da diş hassasiyetine neden olabilir. Yaygın nedenler;

Aşırı sert diş fırçalama
Aşındırıcı diş macunu kullanımı
Asidik diyet
Asit reflü hastalığı
Bulimia
Aşırı diş beyazlatma
Diş gıcırdatma
Kuru ağız

Güzel  Haber Hassas dişler tedavi edilebilir!

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ağrısı veya dişin soğuk, sıcak, asitli veya tatlı içeceklere veya yiyeceklere karşı hassasiyeti hakkında diş hekiminizle konuşun. Diş çürüğü ve çürükleri ekarte edilmeli veya tedavi edilmelidir. Diş hekiminiz, evde kullanım için duyarsızlaştırıcı diş macunu veya florürlü jel diş macunu önerebilir. Daha şiddetli diş hassasiyeti vakalarında dolgu, diş eti grefti veya kök kanalı gerekebilir.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ

HEMEN ARA WhatsApp