Saç Dökülmesi Nedir ?

Yaşınız ne olursa olsun, saçlarınız hakkında endişelenmeniz gerekir. Sahip olduğunuz saçın görünümü ve miktarı iç sağlığınızın bir yansımasıdır. Saçınızı kurtarmak için doğal saç dökülmesi ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Tabii ki, gençken çok fazla saçın var. Ancak, erken yaşta bazılarınız bile vardır ki yirmili yaşlarda saçınızı kaybetmeye başlarlar.

Sahip olduğunuz saçın görünümü ve miktarı iç sağlığınızın bir yansımasıdır.

Ciddi bir hastalığa sahip olmanın yanı sıra, saç dökülmeniz kafa derisi temizliği, stres, diyet ve aşırı DHT'den etkilenir. Bunu bilerek, sizin için mevcut olan birçok saç dökülmesi ilacını kontrol edebilirsiniz.

Kafa derisi temizliği

Kepeğiniz varsa, ondan kurtulmanız gerekir. Kepek, kir, şampuan kimyasalları, aşırı sebum folikülü yağı ile birleştiğinde saç dökülmesi kaynağı olabilir. Zamanla, bu kimyasal kombinasyonu saç derisinde sertleşen ve saç foliküllerini tıkamaya başlayan bir film oluşturabilir. Bir kez takıldığında, folikülleriniz saç büyümesini destekleyemez

Kepek aşırı stres, kuru kafa derisi veya kimyasal tahrişlerden kaynaklanabilir. Eğer hayatınızda aşırı stres varsa ve bunu azaltmak için bir yol bulmak için sabırsızlanıyoruz. Kullandığınız şampuanlardan kimyasal tahrişler oluşabilir.

Şampuan ve doğal malzemeler olan ürünlerin içeriğini incelemelisiniz. Çok fazla petrokimya ve boya içeren saç ürünlerinden uzaklaşmaya başlayın. Petrokimyasallar, bileşen etiketinde aşina olmadığınız bileşenlerdir-propilen glikol, fenoksietanol, metilparaben, etilparaben, propilparaben, butilparaben ve FD&C renklendiriciler.

Stres

Stres birçok hastalığa önemli bir katkıda bulunur. Ayrıca saç dökülmesi yaşayabilmenizin ana nedeni olabilir.Stres nedeniyle saç dökülmeniz olduğunda, hemen harekete geçerseniz saçlarınızı kurtarabilirsiniz. Önce yüksek stres seviyenize bakın ve azaltmaya başlayın. Daha sonra, diyetinizi iyi bir saç dökülmesi besin takviyesi ile tamamlamaya başlayın.

Diyet

Yediğiniz şey vücudunuzu besler. Sahip olduğunuz vücut tipi, ne yediğinize bağlıdır. Vücudunuza yeterli besin sağlamazsanız, saçlarınız büyümek ve sağlıklı olmak için yeterli besin almayacaktır. Saçlarınız vücudunuza sağladığınız besin için en son sırada yer alır. Diyetinizi geliştirmenin bir yolu, sabahları daha fazla meyve ve öğle ve akşam yemeklerinde daha fazla sebze yemektir. Saç dökülmesi için doğal yiyecekler yemeyi denemelisiniz.

DHT (di-hidro-testosteron)

Aşırı miktarda testosteron, 5 alfa redüktaz enzimi tarafından DHT'YE dönüştürüldüğünde, bu DHT, saç folikülüne kan dolaşımını bloke ettiği saç kökünde birikir. Saç köküne giden kandaki bu azalma onu zayıflatır ve sağlığını kaybeder.

DHT ayrıca folikülde birikir ve tıkamaya başlar, böylece bu saç folikülünü daha da inaktive eder. Sonuç olarak, saçlarınız incelmeye başlar.

Kadınlar için DHT oluşumu menopoza kadar önemli bir aktivite değildir. Menopozdan önce östrojen DHT oluşumunu engeller. Menopozdan sonra östrojen azaldığında, DHT oluşmaya başlar ve kadınlarda saç dökülmesine neden olur.

Artık saç derisinden ve saç foliküllerinden biriken DHT'Yİ temizlemeye yardımcı olan şampuanlar var. Saç dökülmesini durdurmak ve hala hayatta olan bazı saç foliküllerini kurtarmak için bunları kullanın.

Kanda DHT oluşumunu engelleyen bazı haplar da vardır, ancak bu engellemenin uzun vadeli etkilerinin ne olduğu bilinmediğinden bunları önermiyorum.

DHT (di-hidro-testosteron) şampuanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google'a gidin.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ

HEMEN ARA WhatsApp