DİŞ KAPLAMA

Diş Kaplama Nedir?
Diş kaplama, hastanın dişinde meydana gelen büyük bir çürük sebebiyle dişin kurtarılamayacağı fark edildiğinde uygulanan, diş yüzeyinin kaplanması işlemidir. Diş Kaplama sürecinde kullanılan birçok farklı kaplama çeşidi vardır. Bu kaplama çeşitlerinden hastaya en uygun olanı bulunup işlem uygulanmaya başlanır.

Diş kaplama çeşitleri kullanılan materyallere göre adlandırılır. Geçmişten günümüze teknoloji ve maddeler bilgisinin gelişimine bağlı olarak hem dayanıklılık hem de estetik açısından farklı materyaller kullanılmıştır. Kullanılan en eski materyaller altın içerikli alaşımlardır. Altın alaşımlı kaplamalar, çok eski ve çok uzun geçmişe sahip kaplamalardır ama bu kaplamaların estetik özelliği çok sınırlıdır. Yeni materyallerde ise seramikler tercih edilmektedir. Seramikler özellikle diş rengini birebir kopyalayabilme açısından çok avantajlı materyallerdir. Bunun haricinde seramikler de kendi içerisinde sınıflandırmaya tabii tutulmaktadır. Geçmişte seramiklerin altında sertleştirici materyal olarak metal kullanılmaktaydı. Metal uygulanan, dayanıklılığı arttırıcı seramikler de estetik sınırlı olduğu için günümüzde artık metal seramik kaplamaları kullanılmamaktadır. Daha çok zirkonyum altyapılı ya da tam seramik kaplamaları kullanılmaktadır. Zirkonyum ve tam seramik materyal kaplamalar estetik ve dayanıklılık açısından şu an en teknolojik materyallerdir.

Diş Kaplama İşlemi Nasıl Uygulanır?
İlk adımda kaplama yapılacak olan dişlerin ölçümleri yapılır, bu doğrultuda dişe yapılacak kaplama için kaplama malzemesi seçilir. Ardından dişlerin temizlenmesi işlemi uygulanır ve kaplamada gerekli olan şeklin oluşması için kalıplar hazırlanıp, geçici olarak diş üzerine yerleştirilir. Dişin kalıba uyum sağlayıp sağlamadığını gözlemlemek için hasta bir süre geçici olarak yerleştirilen kalıpla yaşar. Eğer bu süreçte bir problemle karşılaşılırsa, kalıp çıkartılır ve problemin çözümü için gerekli tedavi uygulaması yapılır. Son aşama olarak ise, diş kaplama işlemi tamamlanır ve süreç tamamlanır.

Diş Kaplama Çeşitleri:
Porselen Diş Kaplama: Diş üzerine yapılan kaplamasının porselen bir materyalden yapıldığı kaplama türüdür. Hastanın kendi diş renginde hazırlanıp, takılan porselen kaplama, diş kırılmalarına karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Porselen Diş Kaplaması, estetik kaygı taşıyan hastalar tarafından da sıkça tercih edilen kaplama türlerinden biridir.

Zirkonyum Diş Kaplama: Dişin orijinaline en yakın şekilde görünmesini sağlayan diş kaplama çeşididir. Bu diş kaplama çeşidinde diğerlerindeki gibi sıcak ve soğuk hassasiyeti olmaz, diş etinde herhangi bir probleme sebebiyet vermez. Doğal ve estetik görünümü sayesinde ön dişlerde de en çok tercih edilen kaplama çeşitlerinden biridir.

Empress (Full Porselen) Diş Kaplama: Empress Diş Kaplamanın uygulanması için dişin etrafı belli bir miktarda tıraşlanır ve kaplama için hazırlandıktan sonra işlem uygulanabilir. Hastanın kendi diş rengine uygun ve estetik görünümü iyi olan sonuçlar alınır.

Hemen Bilgi Alın!

Sinapolist uzman ekibinin son teknoloji ürünlerini kullanarak titizlikle uyguladığı işlemler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.

HEMEN ARA WhatsApp