LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA)

Yağ Aldırma Nedir?
Liposuction kelime olarak lipo (yağ) ve suction (emme) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Genel olarak tanımladığımızda vücudun belirli bölgelerinde birikmiş yağların, özel cihazlar yardımı ile vakum yapılarak emilmesi işlemidir. Toplum arasında yağ aldırma, yağ emdirme olarak da bilinmektedir. Liposuction işleminde amaç asla kilo vermek ya da zayıflamak değildir. Amaç vücudun belli kısımlarında birikmiş yağları alarak vücut çizgisinin daha düzgün hale gelmesini sağlamaktır. Liposuction vücut üzerinde yağ fazlalığı olan herhangi bir bölgeye uygulanabilir. Bu bölgeler özetle göbek, kalça, uyluk, bel, kol, ayak bileği, dizin iç bölgeleri, çene altı olarak sayılabilir.
Vücutta bulunan yağ hücre sayısı ergenlik sonrasında artış göstermez, kilo aldığımızda ise sadece boyut olarak büyürler. Liposuction yapıldığında emme işlemi ile o bölgede bulunan yağ hücre sayısını ve boyutunu azaltmaktayız. Kişi operasyon sonrası tekrar kilo aldığında ise vücuda genel olarak kilo alınır. Liposuction yapılan yerler ise kendi payına düşen kadar etkilenir fakat hücre sayısı azaldığı için eskisi kadar birikim olmaz.

Yağ Aldırma Ameliyatı Kimlere Yapılır?
Liposuction ameliyatı olabilmek için ana koşul kişinin sağlıklı olunmasıdır. Genel sağlık durumunu bozan bir durum var ise liposuction ve benzeri estetik amaçlı yapılan operasyonlar ertelenir ya da hiç yapılmaz. Bu nedenle mevcut bir sağlık problemi olan hasta, bu durumu mutlaka doktoru ile paylaşmalıdır. Ayrıca liposuction ameliyatı birçok estetik operasyon için vücut ölçülerinin sabitlenmediği 18 yaşın altında yapılması önerilmemektedir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Liposuction ameliyatı genellikle genel anestezi ile, ya da daha kısıtlı bölgelerde ise lokal anestezi ve sedasyon denilen yarı uyku hali ile uygulanabilir. Operasyondan hemen önce uygulama yapılacak alanlara çizim yapılır.

Ameliyat süresi uygulama yapılacak alanın miktarına göre sürmektedir. Operasyonun boyutuna göre 30 dk ile 4 saat arası sürebilmektedir. Alınabilecek yağ miktarı da sınırlıdır. Güvenli olabilmesi için alınan yağ miktarı kişinin mevcut kilosunun %6 oranını geçmemelidir. Ameliyattan sonra 4 hafta süre ile kişiye rahatsızlık vermeyecek düzeyde baskı yapan korse kullanımı önerilir. Operasyondan 3 gün sonra duş alınabilir ve günlük işler yerine getirilebilir. Bir hafta sonra ise hafif spora başlanabilir.

Hemen Bilgi Alın!

Sinapolist uzman ekibinin son teknoloji ürünlerini kullanarak titizlikle uyguladığı işlemler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.

HEMEN ARA WhatsApp