MİDE KÜÇÜLTME

Mide Küçültme Nedir?
Obezite sorununu ortadan kaldırmak için yapılan, hastanın kilo vermesini ve olması gereken normal kiloda kalmasını sağlayan mide küçültme ameliyatlarına “Bariatrik Cerrahi” denilmektedir. Obezitenin kalıcı tedavisinde en etkili yöntem bu cerrahilerdir. Ameliyat ile hastanın 40 - 100 kilo vermesi sağlanır ve yeniden kilo alımının önüne geçilir. Aşırı kilolu kişilerde sıklıkla görülen şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, eklem problemleri ve daha 40’a yakın hastalık cerrahi işlem ile birlikte hastanın kilo vermesiyle ortadan kaldırılabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?
Mide küçültme ameliyatı obezite sorunu yaşayan hastaların diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine rağmen yeterli sonuç alınamadığında uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Mide küçültme ameliyatı adından da anlaşılacağı gibi midenin yaklaşık %80’lik kısmının cerrahi olarak çıkarılması esasına dayanır. Ameliyat sonrasında mide bağırsak sistemindeki açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolü sağlayan hormonlar üzerinde büyük bir değişim sağlanır. Midenin küçülmesiyle birlikte daha az gıda ve kalori alınacağı için kişi doğal olarak zayıflamaya başlar ve obeziteden kurtulmuş olur. Ancak mide küçültme ameliyatının bazı şartları ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı kuralları olduğu unutulmamalıdır. Mide küçültme ameliyatlarının sonuçları daha eski bir cerrahi seçenek olan gastrik bypass kadar hem hastanın kilo vermesi hem de diyabet gibi metabolik bozuklukların tamamen düzeltilmesinde veya iyileşmesinde etkili bir ameliyattır. Mide küçültme ameliyatından sonra düzelen metabolik bozukluklar kilo verme sürecinden bağımsız olarak gerçekleşir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında kilo vermeye başlamadan diyabete bağlı yüksek kan şekeri düzeylerinin normale doğru yönelmesi, diyabet için kullanılan ilaçların ve insülinin tamamen veya kısmen bırakılması mümkün hale gelir.

Mide Küçültme (Tüp Mide- Gastrik Bypass) Ameliyatı Sonrası Beslenme
Mide küçültme ameliyatı sonrasında mutlaka beslenme ve diyet uzmanı rehberliğinde bir beslenme programına devam edilmelidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme yetersizliği ile karşılaşmamak için vitamin-mineral katkısı ve besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi önerilir. Ameliyatı sonrası hem hastanın sağlığı açısından hem de başarılı kilo kaybı için beslenme programına sadık kalınması çok önemlidir.
Mide küçültme ameliyatı sonrasında, katı yiyeceklerin tüketilmesi azaltılır. Sonraki 1 yıl boyunca hastaya beslenme ve diyet uzmanı rehberliğinde 3 veya 4 aşamadan oluşan düşük karbonhidrat-yüksek proteinli bir diyet uygulanır. Mide küçültme ameliyatı ile hastaların tüketeceği katı gıdaların hacmi de kısıtlanmaktadır. Sıvı besinler ile başlanan besleneme programında yavaş yavaş katı gıdalara geçilir. Sıvı gıda alımında da hastanın dikkat etmesi gerekenler vardır. Özellikle kalorisi yüksek, yağlı ve kremalı içecekler gibi sıvı gıdaların tüketilmesi, hastanın kilo vermesinin önüne geçer. Mide küçültme ameliyatı olanlarda sıvı alımında kalori aşımı yapılırsa, hastanın kilo vermesi durarak kilo alma riski bile doğabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında;

  • Daha fazla öğün yapılmalı ve küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.
  • Yiyecekler çok iyi çiğnenerek yenmelidir.
  • Düzenli egzersiz ve spora devam edilmelidir.
  • Yemeklerden 10-15 dakika önce ve 20-30 dakika sonra su ve diğer sıvı içecekler tüketilmemelidir.
  • Öğünlerde katı ve sıvı yiyecek ve içecekler bir arada tüketilmemelidir.
  • Su içme miktarına dikkat etmek önemlidir. Bir günde yudum yudum gerekirse pipet kullanarak 1litre su içilmeli, su miktarı 1,5-2 litreye zamanla çıkarılmalıdır.
  • Rutin kontroller atlanmamalıdır.
  • Ameliyattan sonraki süreçte protein açısından zengin diyet uygulanmalıdır.
  • Endokrinoloji, diyabet ve metabolizma hastalıkları ve beslenme uzmanlarının önerdiği vitamin ve mineral desteklerini alınmalıdır.


Hemen Bilgi Alın!

Sinapolist uzman ekibinin son teknoloji ürünlerini kullanarak titizlikle uyguladığı işlemler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.

HEMEN ARA WhatsApp