SAÇ EKİMİ

Günümüzde insanların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Saç dökülmesi, erkeklere özgü olduğu düşünülse de kadınların da karşılaştığı bir problemdir. Bir insanda günde 50 ile 100 saç teli arasında dökülme normal derecede kabul edilmektedir. Bu sayının üstünde saç dökülmesi söz konusu ise bu konuda bir uzmana danışılmalıdır. Saç dökülmesi; Saç Lazeri, PRP gibi çeşitli saç tedavileriyle azaltılabilir ya da önlenebilir. Yoğun saç dökülmesi yaşanmış insanlar için ise kalıcı çözüm olarak saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi, saç dökülmesi sonucu meydana gelen seyrelme sorununa en doğal ve kalıcı çözüm yoludur. Saç ekimi operasyonuyla hastanın ense bölgesinden alınan sağlıklı saç kökleri greftlere ayrılarak, daha önceden planlanan bölgeye nakli yapılır. Saç ekim işlemi aslında küçük bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle uzman ve bu konuda deneyimli doktorlar ve ekip tarafından hastane ortamında yapılması en güvenli yoldur. Ayrıca saç ekim için kanallar doktorlar tarafından açılmalıdır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Androjenik tip saç dökülmesi görülen (Yaşa, hormonlara ve ailesel kalıtıma bağlı) erkekler, saç ekiminin en sık uygulandığı hasta grubudur. Bu nedenle erkeklerde en sık görülen estetik müdahale saç ekimidir. Ayrıca, yanık sonrası saç veya kaşında çıplak alan oluşanlar; daha önce ekim yaptırmış ama memnun kalmamış olanlar; geçirdiği yüz germe ameliyatı sonrası kısmen saçsız alanı oluşmuş kişiler; bazı hastalıklara bağlı kısmen saçsız alanı olanlar ve kadın tipi saç dökülmesi görülenler saç ekimine aday hasta grubudur.

Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Köklerin alınacağı bölge işlem için hazırlandıktan sonra saç kökleri FUE motoru ile tek tek toplanır. Toplama işlemi özenle yapılmalıdır, bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Greft adı verilen bu köklerin her biri ortalama 2-3 saç teli içerir. Kanalların bulunduğu bölgeye göre doğru büyüklükte ve derinlikte açılması nakli yapılan  saçların çıkma oranını etkiler. Köklerin zedelenmemesi için ekilecek saç kökü büyüklüğüne ve uzunluğuna uygun kanal açılmasına dikkat edilmelidir. Kanalın açısı da en doğal görünümün elde edilebilmesi için iyi ayarlanmalıdır.
Tüm operasyon süresince amaç; operasyon sonrasında ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta sağlıklı ve kalıcı saç görünümünü sağlamaktır.

Saç ekiminden sonra hastanın baş kısmına özel bir bandaj uygulanmaktadır. Hasta, 1-2 saat sonra taburcu edilmektedir. Çok az görülse de ağrı durumlarına karşı ağrı kesiciler ile kontrol sağlanmaktadır. Genellikle 3 günlük istirahat sonrası baş kapalı olacak şekilde iş hayatına dönülebilmektedir. Operasyon sonrası ilk yıkama 3. gün doktor kontrolünde yapılmalıdır.
Ortalama 6 ile 8 saat arasında operasyon tamamlanır.

Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçlar Dökülür mü?
Ekilen saçlar, ekim işlemi sonrası 10 – 15 gün arasında dökülür. Kökler deri altında beslenmeye başlar. Bu gayet normal bir süreçtir. Ekilen saçlar 2,5-3 ay sonra çıkmaya başlar. Bu geçici dökülme düzeldikten sonra ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve dökülmez. Fakat aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak gelecekte yeni bir saç ekimi gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Hemen Bilgi Alın!

Sinapolist uzman ekibinin son teknoloji ürünlerini kullanarak titizlikle uyguladığı işlemler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.

HEMEN ARA WhatsApp