ÇENE DÜZELTME TEDAVİSİ

Çene Düzeltme Nedir? 

Mentoplasti çenenin estetik ameliyatı olup, çenenin yüz ile uyumlu hale getirilmesi amacı ile yeniden yapılandırılmasını tanımlar. Bu cerrahi çenenin görünüşünü ve yüzün genel orantılarını iyileştirir. Bir bireyin fazla ya da az çekici gözükmesine neden olabilen ortak fikir birliğinin olduğu yüz hatları vardır. Yüzdeki tüm yapılar kendi içerisinde uyumlu ve dengeli olmalıdır. Bu yapıların birbirleriyle ilişkilerinin, açılarının, mesafelerinin her insanda farklı olmasının yanında, her insan için ‘ideal değerler’ hesaplanabilir.

İdeal çene pozisyonu burun tabanından, aşağı doğru çizilen dik hayali bir çizginin 2-3 mm gerisinde olmalıdır 2-3 mm’den daha fazla geriye sapmalar zayıf çene, tersi de kuvvetli çene olarak kabul edilir. Kadınlarda, ideal çene pozisyonu bu ideal yerin biraz daha gerisinde olabilir ki bu da istenen bir estetik görünüm yaratır. Erkeklerde, erkeksi bir görünüş veren kuvvetli bir çene çizgisi tercih edilir.

Çene Düzeltme Nasıl Yapılır?
Mentoplasti sedasyonlu ya da sedasyonsuz lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Operasyon günübirlik şekilde, yatış işlemi gerektirmeden yapılabilir. Çene düzeltme ameliyatı, yapılacak işleme bağlı olarak 30 dakika ile 3 saat arasında sürebilir.
Çene için implant gerekirse, cerrah çene altından veya ağız içinden küçük bir insizyonla başlar. Doktorlarımız, planlanan kesi yeri hakkında ameliyat öncesi sizi bilgilendirilecektir. İmplant, çene önüne, yumuşak dokuların derinine yerleştirilir. Hastanın anatomisi ve kendi koşulları implant ihtiyacını belirler. Gerekli şekilde çenenin şekillendirilebilmesi için değişik implant çeşitleri vardır. Pek çok çalışmada mükemmel şekillendirmeyi sağladıkları kanıtlandığı için Gortex ve Silikon en sık kullanılan implant çeşitleridir. Mentoplasti için vida ya da plak genellikle gerekmez, çene kemiğini saran zarın altına yerleştirilerek dikişle tespit edilir. Amaç çene projeksiyonunun azaltılmasıdır. Aynı kesi yoluyla çene bir miktar tıraşlanarak arzu edilen şekle getirilir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek olan ağrı ilaçlarla kontrol edilir. Hastalarda görülen çenede gerginlik hissi birkaç hafta içerisinde azalır. Ameliyat sonrası ödem ve morarma olabilir. Ödem ameliyat sonrası birinci haftada maksimuma ulaşır, sonrasında ise azalmaya başlar. Ameliyattan sonra 2 veya 3 gün boyunca çeneye bandaj uygulanır. Kullanılan dikişler ameliyattan sonra 5 ile 7 gün içinde alınır veya kendiliğinden erir. Ameliyat sonrası birkaç gün çiğneme işlevi kısıtlanabilir, sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmek gerekebilir. Ameliyattan 10 gün sonra hasta günlük yaşantısına dönebilir.

Hastalara ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içerisinde yorucu faaliyetlerden kaçınması tavsiye edilir. Ayrıca 6 hafta boyunca yüze darbe almaktan kaçınılmalıdır.

Hemen Bilgi Alın!

Sinapolist uzman ekibinin son teknoloji ürünlerini kullanarak titizlikle uyguladığı işlemler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.

HEMEN ARA WhatsApp